Srpska atletika imala je kroz svoju istoriju svetskih juniorskih, evropskih, naravno i balkanskih, ali samo jednog seniorskog svetskog rekordera. Prvi veliki biser ćuprijske trkačke škole Vera Nikolić je 1084 dana, od 1967. do 1970. držala svetski rekord na 800 metara.
Ulazak u atletske vode, kao i kod svih velikih trkača iz Ćuprije, bio je uobičajen. Na školskom krosu ju je zapazio profesor geografije Aleksandar Petrović i doveo je u klub, u Moravu.
Imala je tada 13, a sa 18 godina, posle brzog uspona, našla se pred prvim baš velikim izazovom. U Budimpešti je 1966. godine održano Evropsko prvenstvo. Tog leta je državni rekord na 800 metara popravila na 2:03,4. Bio je to drugi rezultat sezone u Evropi, treći u svetu.
– U Budimpeštu sam otišla kao praktično još dete, neiskusna, ne shvatajući kakvi me izazovi očekuju. Nisam se osećala kao favorit, niko me nije time opterećivao. Kada sam prošla kvalifikacije i ušla u finale smatrala sam da sam svoj cilj ispunila, pa dalje kako bude – priseća se Vera. – Ni sanjala nisam da mogu da budem najbolja.
OTVORENI MERCEDES
To je još bilo vreme kada su Evropljanke dominirale u svetu na srednjim prugama. U Budimpešti zbog sukoba sa rukovodstvom svoje reprezentacije izostala je samo Britanka En Smit, jedina žena koja je 1966. godine 800 metara pretrčala brže od Nikolićeve (2:03,2). U trci sa daleko iskusnijim takmičarkama, poput Mađarice Nađ, Britanke Pirs, trkačica SSSR Krivoščekove i Muhanove, Nemice Glajhfeld, Vera je ubedljivo pobedila sa novim državnim rekordom 2:02,8.
Bio je to povod za slavlje u celoj zemlji.
– Dobro mi je u sećanju ostao doček na granici Jugoslavije i Mađarske. Sa cvećem su me sačekala me trojica carinika iz tri republike. Ni sada ne znam ko je to organizovao.
Mnogo ljudi okupilo se na stanici u Beogradu, a u Ćupriju su Vera Nikolić i Aleksandar Petrović dočekani na spektakularan način.
– U grad smo ušli u otvorenom mercedesu. Možete misliti šta je 1966. godine značio otvoreni mercedes. Na ulice je izašla cela Ćuprija, 15.000 ljudi. Najviše me je fasciniralo ono što su mi priredili drugovi iz kraja. Ulicu gde sam stanovala posuli su cvećem i istakli transparent „Dobro nam došla naša Vera“.
Vera je krenula putem zvezda. Naredna, 1967. godina bila je sezona bez velikih takmičenja, ali sezona u kojoj je se Nikolićeva popela na svetski vrh. Početkom juna u Beogradu, na dvomeču Evropa – SAD pobedila je sa identičnim rezultatom kao i u Budimpešti – 2:02,8. Malo kasnije bila na Svetskim atletskim igrama u Helsinkiju bila je akter trke u kojoj je Australijanka Džudi Polok oborila svetski rekord (2:01,0). Vera Nikolić je bila druga.
ISTORIJSKA TRKA NA „KRISTAL PALASU“
– Polokovoj sam praktično pomogla da obori rekord i posle te trke se zarekla: „Biću i ja svetska rekorderka“.
Nije mnogo vremena proteklo dok to obećanje nije ispunila. Na londonskom „Kristal palasu“, na Otvorenom prvenstvu Velike Britanije, 20. jula, okupila se svetska atletska elita.
– Sve oči bile su uprte u domaću takmičarku Lilijan Bord. Kod mene je proradio inat „E neka me svi pobede, Lilijan neće“. Koncentrisala sam se najviše na nju. Diktirala sam tempo, kada smo prvi krug prošli za 60,5 sekundi. Videla sam da je to presporo za mene, a Bordova je imala veće šanse u finišu. Pojačala sam, ali nisam shvatala u tom trenutku da sam blizu svetskog rekorda.
Nikolićeva je trijumfovala prošavši kroz cilj sekundu i po pre Bordove, od koje je primila i prve čestitke. A kad je semafor pokazao i spiker pročitao rezultat 2:00,5, oboren je svetski rekord…
– Pala sam u travu i pomislila, ostvaren je još jedan san.
OPTEREĆENjE I RAZOČARENjE U MEKSIKU
Posle svetskog rekorda Veru Nikolić su mnogi već videli kao novog olimpijskog šampiona u Meksiko Sitiju 1968. godine.
– Samo sam slušala „Zlato, zlato, zlato…“ Sa 20 godina taj pritisak nisam uspela da izdržim. Zato pred velika takmičenja uvek kažem – ne opterećujte naše sportiste velikim očekivanjima – naglašava Nikolićeva .- Uplašila sam se, da će me, čak i ako budem druga, „linčovati“. Kada je na otvaranju Igara svirana meksička himna, mnogi su pričali – za sedam dana će se slušati i jugoslovenska himna, posle finala na 800 metara. U mene je ušao strah da ću izneveriti očekivanja. Tako je i bilo.
Nikolićevu je strah sputao. U kvalifikacijama je pobedila u grupi sa 2:05,7, a u polufinalu, posle 300 metara, odustala.
– I pre početka trke sam znala da se sve neće dobro završiti, imala sam osećaj da ću izgubiti. I na tu nesreću još je i start je ponovljen, što me je mnogo poremetilo, jer sam se uvek maksimalno koncentrisala na prvi start. Posle toga sam znala da je gotovo. Imala sam ja i svoje bubice, da budem iskrena. Ali, za vrhunske sportiste to i nije neobično. Zato u potpunosti razumem i sada mnoge takmičare, kada im se desi nešto slično kao meni.
Posle Meksika šampionski tandem Petrović – Nikolić se razišao.
– Aleksandar Petrović nije više verovao meni, ja nisam verovala njemu, jer me psihički nije dobro pripremio… Tražila sam novog trenera i otišla sam u Zagreb, kod Lea Langa.
Povratak nije tekao lako, ali već 1969. godine uspela je Nikolićeva da se ponovo nađe u vrhu. Pobedila je samu sebe. Zahvaljujući dobrim rezultatima pozvana je u tim Starog kontinenta za dvomeč SAD – Evropa. Sezonu je krunisala u Atini, na Evropskom prvenstvu osvojila je bronzanu medalju iza Lilijen Bord i Dankinje Anelis Dam Olsen.
ŠAMPIONKA DRUGI PUT
Tokom 1970. držala je visok nivo rezultata i spremala se za 1971. godinu, u kojoj će treći put startovati na Evropskom prvenstvu. Šampionat je održan u Helsinkiju, a uoči njega 11. jula, svetski rekord Vere Nikolić je posle skoro tri godine oboren. Zapadna Nemica Hildegard Falk je trčala 1:58,5.
– Kao svetska rekorderka Falkova je u Helsinki došla kao favorit. A ja sam bila samo spremna, ali nisam se opterećivala medaljama.
U finalu Falkova se posle 180 metara saplela i pala, preko nje i druga velika favoritkinja Hofmajster (DDR). Vera Nikolić je kroz cilj prošla prva u vremenu novog državnog, novog rekorda Evropskih prvenstava i drugog rezultata svih vremena – 2:00,0.
– Tokom trke sam videla gužvu i da je neko pao, nisam znala o kome je reč. Žao mi je što su dve velike rivalke tako ispale iz trke, ali moja pobeda je bila čista.
Nemice su priželjkivale revanš, pa je Vera pozvana da brzo posle EP učestvuje na mitingu u Zapadnom Berlinu. I pobedila je Falkovu pred njenom publikom.
Kao prvak Evrope 1972. godine otišla je na Olimpijske igre u Minhenu. U izuzetno brzoj finalnoj trci zauzela je peto mesto sa 2:00,0.
– Rumunka Silan mi je predložila taktiku da timski vodimo trku sa ciljem da se na kraju nas dve borimo za prvo mesto. Nije ju ispoštovala, ja sam većim delom vodila trku. Na kraju se Rumunka plasirala iza mene, a da sam trčala onako kako sam htela verovatno bih došla do medalje.
Naredne dve godine Vera Nikolić nije blistala, a 1974. se nadala da će dobiti šansu da na Evropskom prvenstvu u Rimu još jednom napadne medalju.
– Nisam ispunila normu, ali postojala je mogućnost da Savez nekog vodi i bez norme. I sada mislim da sam vredela za finale u Rimu. Nisam se našla u reprezentaciji, mogli su da me vode, bar za nagradu, za sve ono što sam do tada uradila. Pošto se to nije desilo presekla sam, donela odluku da je to kraj i napustila trčanje – zaključuje Vera Nikolić.
Tako je završena karijera dvostruke evropske šampionke, svetske rekorderke, učesnice olimpijskog finala.
GDE JE VERA
Posle Olimpijskih igara u Meksiku predsednik Tito je organizovao prijem za naše sportiste učesnike OI. Vera Nikolić nije želela, ali na kraju ipak nevoljno otišla na prijem.
Stajala sam po strani, a u jednom trenutku Tito je pitao „Gde je Vera“. Doveli su me, a onda je on gostima, novinarima rekao: „Vi ste krivi zašto ona nije uspela, nametnuli ste joj veliki pritisak.“ I to je jedan od detalja, uz Titovu poruku „Vera glavu gore“, koji me je ohrabrio da posle Meksika nastavim da treniram i da se takmičim.
MAJKA, BAKA, SUPRUGA
Medalje i rekordi nisu toliko vredni da ih Vera Nikolić doživljava kao najveće uspehe u životu.
– Moji najveći uspesi su što sam ponosna kao majka, baka, supruga. Imam troje dece, četvoro unučića. Time sam ispunila sebe.