Biografije beleže da je atletikom počeo da se bavi u 12. godini, ali nekadašnji evropski prvak u skoku udalj otkriva da nije baš tako:
– Počeo sam u Moskvi u školi 136 na Kutuzovskom prospektu u drugom osnovne. Otac Živojin je bio dopisnik Radio Beograda iz glavnog grada Rusije pa smo se tako majka Dragica i ja takođe obreli tamo. Komentarisali su već tada: „Srbin mnogo dobro skače“ i počeo sam da se bavim visom, ali pomalo, ništa ozbiljno.
Povratak kući usledio je posle dve godine. Opet je bio u starom društvu škole „Josif Pančić“ na Banovom Brdu.
– U Rusiji sam saznao ko je bio Valerij Brumel i da je svetski rekord držao sa 2,29 metara. Oduševio sam se kada sam mogao da ga gledam na Prvenstvu Evrope na stadionu JNA u Beogradu 1962. godine. Odmah sam kod kuće u Lješkoj ulici razapeo kanap između dva štapa i doskakao u pesak pozajmljen sa obližnjeg gradilišta. Po 20 do 30 centimetara leteo sam više od ostalih.
NOSIO TORBE PERI I PAJI
Nenadov talenat zapazili su blizanci iz komšiluka.
– Bili su to Pera i Paja Petrović. Reklu su mi: „Mali, ako hoćeš, možeš s nama na trening u Zvezdu, ali pod jednim uslovom – da nam nosiš torbe“. Pristao bih na sve. Oni su već imali neke medalje, talentovani momci. Šteta što su bili u duhu – kad dođe leto juriš na Savu…
Braća su trenirala kod sada pokojnog, legendarnog Aleksandra Marinkovića, pa su i svog mlađeg drugara tamo poveli.
– Aca mi je dao da skačem uvis. Iz prve sam nadmašio 150, imao sam 11 godina. „Odlično, nisi loš. Dođi u ponedeljak na trening“. Tako je počelo.
BRUMELOVIM KORACIMA
Krenuo je Brumelovim koracima i postavio najpre 1966. pionirske rekorde Srbije: 1,81, zatim 1,84 i 1,85 metara, da bi 1967. mlađejuniorski rekord Jugoslavije poboljšao na 1,94, a 1968. na 1,95 metara. U drugom srednje povredio je koleno.
– Imao sam eksplozivan odraz i pravio sam ga pod nekim čudnim uglom. Doktor Biša sa Ortopedije na Banjici, Ljubiša Janković, rekao mi je da ne smem šest meseci da treniram.
Probao je Nenad u školi „Josif Pančić“ da skače udalj.
– Nastava je počinjala u osam, a ja sam u sedam ujutru dolazio i skakao. Mogao sam da preskočim jamu dugu pet metara. Rekao sam to Aci, kao i da me koleno nije zabolelo. „Probaj na školskom, napravi jedan skok da ne rizikuješ“ posavetovao me je. Bila je to gimnazijada, takmičio sam se za „Trinaestu“. Na prvom takmičenju sam skočio nekih 6,26, a na narednom nivou 6,70 u prvom pokušaju i sve ih „odrao“ dva metra. Kolena me nisu bolela. Ubrzo sam zabeležio 7,04 metra, što je bilo najbolje u Jugi za mlađe juniore. Prebacio sam se na dalj.
Bilo je to 1968. godine. U tom trenutku najbolji rezultat jednog mlađeg juniora u Jugoslaviji bio je 6,90. Nadmašio ga je sa gore pomenutih 7,04, pa 7,16 metara (u Varaždinu), zatim 7,25 (u Beogradu), pa 7,34 (u Celju). Tih 7,34 je bio i rekord Jugoslavije za starije juniore.
Iduće 1969. godine, skakao je: 7,34. pa 7,45 i 7,60, da bi na Prvenstvu Evrope 19. septembra u Atini skočio 7,73 čime je izjednačio seniorski rekord Jugoslavije Miljenka Raka. U glavnom gradu Grčke skočio je i 7,78 (kao 10.), ali skok nije bio rekordan, jer je vetar bio prejak.
PRELETEO BRAZILSKU MARAKANU
Naredne 1974, opet je usledio neverovatan rezultat.
– Završio sam sezonu i letovao u Igalu, kupao se opustio potpuno. Aca mi je rekao: „Dobili smo poziv za otvaranje atletske Marakane. Da idemo?“ Odgovorio sam: „Ajmo, nismo bili“. Skočio sam 8,24, što u to vreme nije uspeo niko nikada iz Južne Amerike. Njihove novine su pisale: „Stekić preleteo Marakanu“.
SKOK U TIGROVOJ OBUĆI
Došla je čuvena 1975. godina i Predolimpijski miting na istom stadionu na kome su godinu dana kasnije održane Igre.
– Stigli smo dan ranije. Ispred stadiona su prodavali sprinterice i ugledao sam sjajne „Onicuka tajger“, današnje „Asiks“. Hteo sam da ih kupim, a rekli su mi: „Samo upišite ime“. Uzmem sprinterice i patike od istog proizvođača. Sprinterice kao salivene, prosto letim u njima, a čiste sprinterske. Bilo je šest sati popodne. Isprobavam zalet i doskočište mi kratko, jama od osam metara, a daska na metar od peska, nije dva kao kod nas. Direktor takmičenja me pita kako mi se čini, iskreno mu kažem: „Preskočiću je, ispašću“, a on se smeje.
Sutradan samo što se to nije dogodilo, bilo je isto kao mnogo godina ranije u školi „Josif Pančić“ kada mu je bila kratka jama od 5 metara.
– Sve što sam od 1962. radio u atletici slilo se u taj prvi skok: idealno uhvaćena daska, letim, vidim da se nešto dešava, duže sam u vazduhu nego inače i padam na kraj jame. Direktor stadiona uhvatio se za glavu. Mislio sam da je skok sigurno na 8,30, o nečem boljem nisam smeo da mislim.
Nije odmah počeo da se raduje, jer je rezultat objavljen u fitima.
– Bilo je 28 i nešto. Čak i kada se pojavilo 8,45 metara nisam smeo da vrisnem od sreće, jer sam bojao da su se preračunali. Onda sam čekao brzinu vetra i tek kada sam video da je dozvoljenih 2,0 u leđa, počela je erupcija oduševljenja. Aca je preskočio ogradu sa sedišta na kome je sedeo do tada uz zanemelog Igora Terovenesijana, Sovjeta kome sam upravo bio srušio evropski rekord od 8,35. Grljenje, čestitanje.
Silina oduševljenja je bila tolika da je emotivno ispražnjen potom načinio prestup, pa 7,97 i 7,99 metara i – odustao.
Održan je na golf terenima sastanak IAAF na koji ih je odveo Artur Takač. Bio je tamo tadašnji predsednik organizacije Adrijan Paulen.
– Euforija kod kuće – doček na aerodromu, mere se po medijima autobusi čiju dužinu preskačem odjednom, pa širine ulica… Bio mi je to najveći uspeh…
PRIČA O MONTREALU 1976.
Euforija se nije stišavala ni 1976. godine. Želeli su Aleksandar Marinković i Nenad Stekić da u trenažnom delu prekopiraju 1975. i uzmu olimpijsku medalju. Svi su u SFR Jugoslaviji od njih to očekivali.
– Stvorena je atmosfera da ćemo uzeti zlato samo ako se pojavimo. Počeli smo s takmičenjima 1. juna 1975. i nameravali da to ponovimo i u olimpijskoj sezoni. Međutim, iz ASJ su tražili od nas da se takmičim za reprezentaciju već 1. maja u Splitu, na tromeču Jugoslavija – Velika Britanija – Istočna Nemačka, pa ponovo 7. maja. Kroz takmičenja, zna se, ulaziš u formu, a to nismo želeli u ovom periodu. Rano sam ostvario špic, u Torinu na Univerzijadi došao sam na najviši nivo te sezone sa 8,39 metara, što je mesec dana kasnije na Olimpijskim igrama donosilo zlatnu medalju. Forma nije mogla da se ponovi. Na Igrama nisam preskočio osam metara. Bio sam šesti sa 7,89.
NAJDUŽI LET U KARIJERI
Amerikanci su izračunali da je 8,45 metara tada to bio najbolji skok svih vremena u normalnim uslovima. Bob Bimon svojih legendarnih 8,90 u Meksiku 1968. ostvario na više od 1.000 metara nadmorske visine.
Umalo ga Nenad Stekić nije nadmašio 1979. na Univerzijadi baš u Meksiko Sitiju.
Kvalifikaciona norma iznosila je tačno 8 metara.
– U osam sati ujutru skočio sam 8,21 metar. Nerasanjen nisam ni došao do daske.Sudija je izmerio da sam se odrazio 64 centimetara ranije. Bio je zapanjen , pa mi je izmerio daljinu od mesta odraza –8,84 metra! Moj najduži let u karijeri.
Svi su u finalu s razlogom očekivali napad na svetski rekord, pored jame na desetine kamermana i fotoreportera.
– Počeo je pljusak pre takmičenja. Demotivisan hteo sam da odustanem. Kao mlad takmičar okliznuo sam se na dasci po kiši i posle sam imao stalni strah. Dva puta sam skočio i to nekih 7,97, bio peti…
NAJVAŽNIJE JE POVERENjE U TRENERA
Nenad Stekić procenjuje da je najneophodnije za uspeh, poverenje sportiste u trenera:
– Tako može da se ostvari maksimum za koji si spreman. Kada atletičar počne da postavlja pitanja, tu prestaje sve. Ja sam Aci apsolutno verovao. Istina, on se celog života usavršavao, dok je sam doživeo da neki mladi treneri sklanjaju pulene od njega kada ih nešto posavetuje. Zato što nema te želje za saznanjem kao nekada, ne stvaramo ponovo takmičare preko osam metara. Ne mora to da bude novi Stekić, ali preko osam metara – zašto da ne?
NAJDRAŽI USPEH
Mnogi bi očekivali da je najdraži uspeh Nenada Stekića onaj koji mu je obeležio karijeru, od 8,45 metara, ali nije.
– Nikada nisam bio toliko oduševljen kao 1973. godine kada sam na Prvenstvu Balkana u Atini preskočio prvi put 8 metara. Niko u SFRJ nije to uspeo, Miljenko Rak je došao do 7,99. Kada sam video na semaforu 8,12 bio sam neopisivo srećan, jer je osam metara ono što deli bezimene od šampiona koji ostavljaju trag.
AMBASADOR JUGOSLAVIJE
Zanimljiv je detalj sa brazilskim carinikom 1974. godine.
– Kada smo došli, nikako nije uspevao da pogodi da sam iz Jugoslavije, pričao je da zna za Čehoslovačku i slično. Naleteli smo na njega pri povratku, posle skoka od 8,24, bio je u smeni i rekao mi je odmah: „Stekić, Jugoslavija“. Sportisti su zaista najbolji ambasadori svojih država.
PET GODINA NAJBOLjI NA SVETU
o Pet sezona uzastopno bio je najbolji na svetskim rang listama (1974 – 8,24,
1975 – 8,45, 1976 – 8,39, 1977 – 8,32 i 1978 – 8,32)
o Tri puta je bio vicešampion Evrope, dva puta prvak Mediterana, a sa Univerzijada ima jednu zlatnu i srebrnu medalju, dok je na SP u Helsinkiju bio peti sa 8,09 m
o U karijeri je 100 puta preskočio 8 metara, ukupno u 116 navrata
o Na 3 takmičenja svih 6 skokova imao je boljih od 8 metara
o U jednom danu, na Prvenstvu SFRJ u Novoj Gorici 1977. imao je 7 skokova boljih od 8 metara (računajući jutarnje kvalifikacije)
o Bio je reprezentativac Evrope i 51 put branio boje SFRJ, a ima i 64 pojedinačna takmičenja
Leave a Reply