Pre 28 godina 1.500 metara pretrčao je za 3 minuta, 34 sekunde i 85 stotinki. Ovo je i danas srpski rekord. Spomenuti rezultat, titula prvaka Evrope u dvorani, pobeda nad svetskim rekorderom, legendarnim Sebastjanom Kouom u Londonu, zlatnim slovima su ubeleženi u istoriji naše atletike.
A zaljubljenik u Kraljicu sportova Dragan Zdravković je postao slučajno.
– Trenirao sam fudbal u Moravi iz Ćuprije nekih pola godine, kada je 1975. na čas fizičkog došao trener Aca Petrović. Zapazio me je među klincima uz još jednog drugara i pitao profesora Trifuna Pavlovića da li bi mogao da treniram atletiku. Profesor Pavlović i moj nastavnik u osnovnoj školi, Miša Aleksić, doprineli su izuzetno mnogo da odlično pripremljen počnem da se bavim atletikom. Miša je forsirao gimnastiku i po završetku osmog razreda imao sam izvanrednu osnovu, pripremljen sam otišao u fudbal, a potom u atletiku – seća se početaka u drugom srednje Dragan Zdravković.
Nije se mnogo dvoumio kada je odlučio da ostavi fudbal.
– Mučilo me je kada sam video da se forsiraju neki koji ne mogu tri minuta da trče. Dobro, fudbal nije samo trčanje, ali Nemci na fizičkim predispozicijama prave selekciju, što kod nas nije slučaj. U atletici zavisiš samo od sebe i svog rada i to je presudilo.
Bilo mu je važno što je u klubu baš tada trenirala Zora Tomecić. Bila je juniorska vicešampionka Evrope na 800 metara. Dragan je zato znao da će raditi sa vrhunskim trenerom Aleksandrom Petrovićem s kojim može da ga dođe do sportskih dostignuća daleko značajnijih od onih koja bi mogao da dosegne trenirajući fudbal u Moravi.
– Praktično sam preskočio juniorsku konkurenciju – ocenjuje početke naš sagovornik.
Prve sezone imao je samo četiri trke.
– Jednom sam se samo našao među troje najboljih. Prva trka bila mi je učešće na Krosu Srbije za mlađe juniore. Osvojio sam osmo mesto.
Godinu dana kasnije dva puta je startovao. Preokret je nastao poslednje juniorske sezone. U 1977. trčao je 30 puta i 16 puta bio prvi. Ušao je u reprezentaciju Srbije na 3.000 metara, a imao i jedno učešće u seniorskoj reprezentaciji Srbije. Na Prvenstvu Srbije za juniore bio je 3. na 1.500 i 2. na 3.000 metara.
– Polako su se kristalisale moje prave discipline.
Mada smatra da je preskočio juniorski staž, već tada je pomerio rekorde države. Za početak je 27. maja 1978. izjednačio najbolji rezultat svih vremena u SFRJ za juniore na 1.500 m za sa 3:44,9, da bi ga 10. juna oborio sa 3:42,2. Na vrh „evergrin“ rang lista izbio je i na 800 metara (9. avgusta 1978), sa 1:48,62. Bio je junak Prvenstva Balkana za juniore u Ankari 2. jula, kada je pobedio na 1.500 i bio drugi na 5.000 metara.
Dosta se polemike vodi na temu da li je dobro ranije ili kasnije početi sa atletikom, a Zdravković o tome kaže:
– Mogu da navedem samo svoje iskustvo. Ima i onih koji su sa 17 godina bili sjajni i trajali, kao što ima drugih primera, pa ne mogu da presuđujem. Mogu samo da kažem da kao trener angažujem mlade atletičare, kako ih ne bi preuzeli drugi sportovi, ali ih ne opterećujem treningom do 16. godine. Igraju se na treningu i takmiče u svom uzrastu, isključivo, pre tog perioda.
U mlađe seniorske vode utrčao je kao odličan senior, pa prelaz nije osetio. Imao je 54 trke: 38 puta pobedio, 12. puta drugi i u 4 navrata osvojio treće mesto. Bio je 18. marta 1979. prvak Balkana u krosu za mlađe seniore.
– Ova kategorija je odlična i treba je zadržati u takmičarskom delu kako se talenti ne bi izgubili. Ne razvijaju se svi isto – ukazuje Dragan Zdravković.
Iste sezone, 10. jula postavio je u Beogradu seniorski rekord sa 3:38,0 i bio drugi na internacionalnom mitingu održanom na Partizanovom stadionu. U 54 trke te 1979, na drugom mestu pobedničkog postolja bio je 12 puta, na najvišem 38, a najnižem tri.
– Preciznu evidenciju o mojoj karijeri vodio je moj pokojni otac Radoslav.
Najveće uspehe postigao je 1983. godine.
– Govori se uglavnom o zlatu u Budimpešti, pobedi nad Kouom i slično, a 9. jula, dakle samo šest dana pre te trke na Kristal palasu, trčao sam u Oslu 3.000 metara za 7:40,49. Bio je to najbolji rezultat na svetu tada, a i sada je sigurno među 100 svih vremena i uvod u ono što se dogodilo u Londonu. Ova distanca nije olimpijska, ali je rezultat možda i jači od 3:34,85.
Trebalo je da Olimpijske igre u Los Anđelesu budu vrhunac karijere, a one su postale početak kraja.
– Reprezentacija je nosila Adidas opremu, a ja sam godinu dana ranije potpisao ugovor sa Tajgerom. Nijednog trenutka ASJ mi to nije zabranio. U sličnoj situaciji bili su bacač kugle Vladimir Milić i skakač udalj Nenad Stekić, samo su se oni opredelili za Pumu. Rukovodstva Atletskog saveza Jugoslavije i Jugoslovenskog olimpijskog komiteta rekli su nam da se takmičimo u Adidasu ili da odemo. Nismo želeli ni jedno ni drugo, već smo napisali pismo u kome smo ih zamolili da nas puste da branimo boje svoje države, a posle da snosimo sve konsekvence. Nisu želeli da nam izađu u susret i jednostavno su nam rekli – imate avion u 11, vraćate se. I danas mislim da nisu imali u prvom planu sportski motiv već su štitili neke svoje interese. Grci, s kojima smo bili blizu u olimpijskom selu, nisu mogli čudom da se načude. Reprezentativci SFRJ iz ostalih sportova većinom su bili na našoj strani.
Šok je bio takav da nekoliko meseci ne samo da nije potrčao, već nije želeo da gleda atletska takmičenja ni na televiziji.
– Kada sam ponovo krenuo s treningom – preterao sam i dobio hroničnu upalu oba kolena. U 1985. bio sam toliko loš da sam na uličnoj trci u Zagrebu stigao 15. Otišao sam u vojsku. Nova pauza. U 1986. sam operisan. Rečeno mi je da će mi obaviti artroskopiju kao skijašu Hermanu Curbrigenu, koji se vratio na stazu veoma brzo, a kada sam se probudio shvatio sam da mi je operisano samo jedno koleno?! Posle je i drugo, a periodi rehabilitacije bili su veoma dugi. U 1987. nisam trčao, pa u 1988. imao samo jednu i to se ispostavilo – poslednju trku.
Sada je Dragan Zdravković atletski trener. Svojim učenicima, ali i drugima koji ulaze u atletiku ekskluzivno otkriva tajnu svog uspeha:
– Nikada nisam propuštao trening. Taj momenat sam izuzetno ozbiljno shvatao. Sećam se kada me na početku karijere majka nije probudila za jutarnji trening. Tada je to uradila i nikada više. Vodila se onim majčinskim – slatko si spavao pa nisam htela da te budim. To ne postoji, ako želiš da dostigneš svoj maksimum u sportu. Umeo sam da dođem zbog loših veza u dva ujutru u neki grad, ali bih uvek ustao za prepodnevni trening. Samo tako se dostiže ono što možeš da ostvariš. Zato sam uvek poštovao sve svoje rivale i one koji su trčali daleko slabije, jer su svi oni disciplinovali sebe odlazeći dva puta dnevno na trening i maksimalno se unapredili u jednoj tako divnoj oblasti kakva je sport i to još onaj najlepši – atletika…
NAVI NEDOSTAJE ZAVRŠNICA
Nacionalni rekorder na 1.500 m u dvorani, Goran Nava, najbliži je tome da nadmaši rekord Dragana Zdravkovića na otvorenim borilištima.
– Drago mi je da je uzeo srpsko državljanstvo, jer dugo nismo imali tako ozbiljnog takmičara na srednjim prugama. Voleo bih, iskreno, da neki moj učenik bude bolji od mene, ali Navi želim svu sreću na tom putu. Mislim da bi trebalo da poboljša završnicu. Prejak je za moje viđenje 1.500–metraša, više je to Nemanja Cerovac na primer. Dobar je Nemanja bio na Krosu Evrope, ali staza je pravo merilo. Dolazi na seniorsku pozornicu u pravom trenutku, kada se stvari u našoj atletici pomeraju nabolje, jer 20 godina nismo imali veći kolektivni uspeh na Prvenstvu Evrope nego 2010. kada je 7 takmičara bilo u finalu.
PEČAT U BUDIMPEŠTI
Rekordi se postignu i neko drugi ih sruši, ali medalje ostaju u trajnom vlasništvu onog ko ih je osvojio. Šampion Evrope na 3.000 metara u dvorani za sva vremena od 6. marta 1983. na prvenstvu održanom u Budimpešti jeste Dragan Zdravković, rezultatom 7:54,73.
– Ta titula je pečat moje karijere. Ne mogu da kažem da je konkurencija bila jaka, ali je rezultat odličan i s njim se i danas uzimaju medalje na ovom takmičenju. Nisam znao poimence nikoga od rivala, osim Rusa Abramova. Nije bilo polufinala. U borbi za medalje nas dvojica smo posle dva kilometra već ostali sami. To mi je dalo dodatnu snagu, jer sam znao da imam medalju u džepu. Onda sam krenuo na sve ili ništa u poslednjih 1.000. Finiš mi je bio takav da sam ga u završnom krugu od 200 mogućih, ostavio 50 metara.
Na pitanje koliko je trčao 100 metara, kada je mogao tako da finišira, Zdarvković odgovara:
– Nisam mogao 400 brže od 50 sekundi, ali sam imao takvu brzinsku izdržljivost da sam na treningu redovno poslednju deonicu trčao najbrže.
KOU NIJE IZAŠAO NA POBEDNIČKO POSTOLjE
Pobeda 15. jula 1983. nad Sebastjanom Kouom, svetskim rekorderom na 800 i olimpijskim pobednikom na 1.500 metara u sred Londona, na Kristal palasu, imala je veliki odjek u svetskim sportskim krugovima, a prepričava se i danas.
– Nije mi to bila najbolja trka, ali zbog tog trijumfa osećam najveće zadovoljstvo. Otišao sam tamo na miting, a nisam znao ko će trčati. Kada sam na terenu za zagrevanje video Koua nije mi bilo svejedno, jer sam znao da će trka biti brza. Ujedno sam se radovao prilici da istrčim dobar rezultat i prebacio sam se na to da se koncentrišem da je iskoristim. O pobedi nisam razmišljao. Čak ni kada sam u poslednjih 50, pa 250 i 200 metara ušao egal sa Kouom nisam mislio da ću na kraju da budem brži. Video sam, istina, da je negde na 250 pre kraja podigao ramena, što je pokazivalo da se ukočio, da je u krizi, što mi je pokazalo da možda imam šansu da ga savladam. U poslednjih 120 počeo sam da trošim sve što imam u sebi i na 80 pre kraja sam počeo da ga ostavljam, video da ne može da mi pruži otpor. Imam snimak te trke – kad god ga gledam isto osetim kao tada. Poslednjih 300 prošli smo za 40 sekundi.
Pokojni trener Aleksandar Petrović je jednom prilikom rekao da je znao da Dragan može da pobedi kada ga je video da skakuće 350 metara pre kraja.
– Ponavlja se netačna priča kako je rekao da je stajao na istom mestu gde je bio i kada je Vera Nikolić srušila svetski rekord na tom stadionu. To hoću da demantujem. Aca je uvek bio po principu: „Drži rivala, drži priključak, ne puštaj“ i to je sav savet bio i tada.
Sa Kouom nikada nije razgovarao o toj trci.
– Kako se osećao najbolje govori podatak da nije izašao na pobedničko postolje. Publika je negodovala zbog toga.
KARIJERA KROZ BROJKE
UČESTVOVAO: U 364 trke
POBEDIO: 215 puta
DRUGO MESTO: 45 puta
TREĆE: 31 put
REKORDI: Postigao ih je 18 u karijeri, a najbolji rezultati su – 1.500 (3:34,85) 20. avgusta1983. (Prag), milja (3:52,24) 17. avgusta 1983. (Berlin), 2.000 m (4:58,8) 7. avgust 1983. (Užice), 3.000 m (7:40,49) 9. jul 1983. (Oslo), 3.000 m dvorana (7:51,47) 9. mart 1983. (Budimpešta)
REPREZENTACIJA: 55 učešća (dve za reprezentaciju Balkana)
TITULE: 12 puta prvak Srbije, 13 Jugoslavije, 11 Balkana, 68 pobeda na uličnim trkama, 4 na Belom krosu, 5 na Krosu Borbe i 5 na Krosu Politike
ODUSTAJANjA: 3 puta – 11. juna 1978. u Kupu Jugoslavije na 800 m, 12. marta 1983. na Krosu Balkana u Ankari (samo sedam dana posle pobede na EP u dvorani) i 4. marta 1984. na Krosu Jugoslavije u Čačku
Leave a Reply